Remont posadzki przemysłowej
Frezowanie – śrutowanie – szlifowanie
Podpowiadamy, którą metodę obróbki podłoży wybrać!
Warstwy wierzchnie/wykończeniowe posadzki typu żywica, klej np. po płytkach czy wykładzinie, farba itp. możemy usunąć wykorzystując jedną z trzech podstawowych metod: frezowanie, szlifowanie lub śrutowanie. Każda z nich, mimo iż w końcowym efekcie służy do oczyszczenia podłoża, cechuje się inną specyfiką. Bardzo często zdarza się, że klient kontaktuje się z nami w sprawie frezowania, a po oględzinach i okazuje się, że tańszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem będzie szlifowanie, podobnie zdarzają nam się zapytania dotyczące oczyszczania poprzez szlif, a okazuje się, że wystarczy np. tylko śrutowanie.
Stwierdzenie, że „do każdego zapytania podchodzimy indywidualnie” nie jest w naszym przypadku tylko piękną formułką. Faktycznie nasi specjaliści, którzy mają ogromne doświadczenie i zaplecze merytoryczne, potrafią rozwiązać każdy problem z posadzką, ponieważ nie podchodzą do zapytań klientów schematycznie.
Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, dotyczący podstawowych metod oczyszczania i renowacji podłoża.
Frezowanie vs. szlifowanie
Frezowanie stosujemy wówczas, gdy mamy do usunięcia naprawdę grube warstwy wierzchnie lub nierówną posadzkę, którą chcemy poddać reprofilacji. Musimy pamiętać, że po frezowaniu zawsze zostanie nam powierzchnia mocno chropowata, co wymusza kolejny krok w postaci dalszej obróbki pod cienkie systemy naprawcze W przypadku grubych warstw otrzymane podłoże pełni rolę bardzo szczepnej warstwy pod kolejne powłoki.

Fot.1 Zdjęcie grubej warstwy zabrudzeń poprzez frezowanie.
Szlifowanie natomiast wykorzystamy wówczas, kiedy chcemy usunąć powłokę o grubości ok 1-3mm, ale zależy nam, aby w efekcie pozostała gładka, jednolita nawierzchnia bez ubytków (pod warunkiem, że pierwotnie na szlifowanej powierzchni ich nie było). Oczywiście w zależności od tego, jaka będzie warstwa wierzchnia, szlifowanie może być odpowiednio agresywne lub delikatne.
Szlifowanie vs. śrutowanie
Obie metody ingerują w niewielkim stopniu w posadzkę, dają efekt oczyszczenia, odświeżenia, a po odkurzeniu nawierzchnia pozostaje czysta i gładka. W takim razie dlaczego w jednych przypadkach rekomendujemy szlifowanie, a w innych śrutowanie?
Kluczem do odpowiedzi jest to… co klient chce zaaplikować na górze, czyli jaka jest powierzchnia docelowa. Malowanka – stosujemy szlif, natomiast żywica np. 3mm to już śrut. Z kolei jeśli poler to tylko szlif!
Dlatego tak ważne jest pozyskanie pełnej informacji, ułatwia nam to wystandaryzowana ankieta, którą wypełnia klient, bo im więcej mamy danych, tym lepsze rozwiązanie możemy zaproponować.
Ważne! Zarówno frezarki, szlifierki jak i śrutownice mają różne rozmiary, a co za tym idzie różne powierzchnie obróbki. W naszym parku maszyn znajduje się po kilka typów z danej grupy urządzeń, dlatego żonglując maszynami można dopasować tempo prac do wymogów posadzki (wielkość powierzchni, ilość słupów, drzwi itp.) oraz wymagań klienta (czas/termin realizacji).