O śrutowaniu posadzek powiedziano i napisano już chyba wszystko. To najprostsza metoda usuwania wierzchniej warstwy posadzki lub jej zabrudzeń oraz przygotowania posadzek pod żywice i wylewki. Usuwa się w ten sposób: klej, mleczko cementowe, utwardzenie powierzchniowe, nagar, rdzę (tak, śrutujemy również powierzchnie metalowe takie jak np. pokłady statków 😉). Śrut, czyli niewielkie metalowe kulki wyrzucane z odpowiednią siłą z maszyny odbijają cząstki brudu i niepotrzebnych warstw od posadzki, następnie są one zbierane przy pomocy odkurzacza oraz rolki z magnesem.
Nic prostszego! Prawda? To bezpyłowa i tania obróbka mechaniczna!
Śrutowanie
Śrutowanie posadzki często nazywane jest również groszkowaniem, ze względu na fakturę, jaka pozostaje w efekcie tego typu przygotowania podłoża pod posadzkę. To rozwiązanie proponujemy klientom, którzy szukają sposobu na oczyszczenie posadzki pod żywicę. Nieskromnie możemy stwierdzić, że prześrutowaliśmy już setki tysięcy metrów właśnie w celu przygotowania posadzek pod różne nawierzchnie. .
Blasrtakowanie
Blastrakowanie posadzki, czyli kolejna nazwa dla tej samej usługi, świetnie sprawdza się również w usuwaniu zanieczyszczeń w celu przygotowania posadzki pod różne izolacje. Polecamy to zawsze, kiedy na inwestycji jest potrzebna szybka i skuteczna metoda, aby uzyskać mocny, czysty i bezpyłowo przygotowany beton . Cieszy się ona niezwykłą popularnością również ze względu na wydajność. Dziennie można przygotować do 2500 m2 posadzki przy jednej maszynie. W naszym parku stoją aż trzy śrutownice, więc w razie konieczności możemy naprawdę mocno podkręcić tempo 😉
Oba wyżej przedstawione opisy możemy ująć jako śrutowanie pod mostek szczepny – dzięki czemu połączenie z posadzką kolejnych warstw materiałów wykończeniowych np. żywicą, farbą m.in. przy oznakowaniu poziomym, pod klej np. do płytek zostaje znacząco wzmocnione, co zapobiega w przyszłości pęknięciom, kruszeniu się czy odchodzeniu warstw nawierzchniowych.
Inne określenia
Czasami też spotyka się określenie „uszorstnianie” posadzki lub betonu. Tu również chodzi o stworzenie bezpiecznej posadzki. To kolejny efekt, który możemy uzyskać przez śrutowanie posadzki betonowej, a dodatkowo warstwę antypoślizgową możemy wzmocnić przy użyciu krzemianów.
Podsumowując, wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie i tanie zmatowienie posadzki rekomendujemy śrutowanie/groszkowanie/blastrakowanie.
Potrzebne Ci przygotowanie podłoża pod posadzkę? Zobacz, jak my to robimy: