Co to jest śrutowanie betonu?

Śrutowanie posadzek betonowych to jeden z procesów mechanicznej obróbki powierzchni betonowych, który ma na celu oczyszczenie jej oraz zapewnienie trwałości, przyczepności i poprawę wyglądu. Śrutowaniu poddaje się również powierzchnie metalowe np. duże płyty lub pokłady barek czy statków, w tym przypadku najczęściej po to, aby pozbyć się starej i zniszczonej warstwy farby oraz zanieczyszczeń.

Śrutowanie polega na oddziaływaniu strumienia kulistego śrutu, który jest rzucany z dużą prędkością na posadzkę betonową lub stalową.

Jakie są etapy śrutowania posadzek betonowych?

Oto główne kroki śrutowania posadzek betonowych:

  1. Przygotowanie powierzchni – przed procesem śrutowania niezbędnym jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, usunięcie luźnych fragmentów posadzki oraz zgrubne usunięcie dużych zanieczyszczeń. Warto również usunąć wszelkie możliwe przeszkody, które utrudniają dostęp do posadzki.
  2. Wybór śrutu – śrut, który jest używany do śrutowania posadzek betonowych, to małe kulki najczęściej wykonane ze stali. Śrut może mieć różny rozmiar i twardość, w zależności od projektu i efektów końcowych. Zamawiając fachową ekipę do wykonania śrutowania posadzki masz pewność, że zostanie ona potraktowana odpowiednio dobranym materiałem ściernym.
  3. Odpowiednia maszyna do śrutowania – czyli śrutownica powinna mieć odpowiedni rozmiar oraz moc dostosowane zarówno do warunków na Twojej powierzchni (wielkość, ilość przeszkód) jak i ustalonego czasu na wykonanie śrutowania. Dobór odpowiedniej śrutownicy przekłada się na czas realizacji, a co za tym idzie na koszty. Wybierając ekipę warto sprawdzić, jakim parkiem maszyn śrutujących dysponuje.
  4. Obróbka powierzchni przy ścianie/słupach/maszynach – śrutownice posiadają charakterystyczną budowę, która uniemożliwia całkowite dotarcie do ścian, słupa czy też urządzeń, których z różnych względów nie usunięto z powierzchni poddanej śrutowaniu. Te miejsca poddawane są ręcznej obróbce, dzięki temu twoja posadzka betonowa jest w pełni przygotowana do kolejnych etapów prac.
  5. Wybór warstwy wierzchniej/docelowej – kiedy powierzchnia jest już wyśrutowana, a śrut został zebrany (robi się to na bieżąco przy pomocy rolki magnetycznej) można przystąpić do następnych działań, najczęściej na powierzchnię poddaną śrutowaniu kładzie się żywicę lub impregnat. Wszystko jednak zależy od funkcji i przeznaczenia danej powierzchni.
    Zainteresował Cię ten temat? Masz pytania? Chcesz poczyścić swoją posadzkę betonową lub stalową? Kliknij w zakładkę kontakt i zadzwoń lub napisz do nas!