Czy posadzka może być płaska i… jeszcze bardziej płaska? 😉
Okazuje się, że tak.
W zależności od tego, w jaki sposób będziemy korzystać z posadzki musimy dostosować jej poziom płaskości do wymogów eksploatacyjnych.
Strefa magazynów VNA jest w tej kwestii niezwykle wymagająca. Każde minimalne odchylenie, a mówimy tu o setnych milimetra, które z reguły jest niewidoczne dla ludzkiego oka ani dla prostych urządzeń pomiarowych typu poziomica, szczelinomierz, przekłada się na bardzo duże przechylenia wózków systemowych w trakcie ich pracy.
Brak odpowiednio płaskiej posadzki wymusza zwolnioną pracę magazynów, ponieważ wózki nie mogą pracować z pełną prędkością i wydajnością, szybciej i częściej się psują. Badania dowodzą, że w dłuższej perspektywie czasu takie mikronierówności wpływają negatywnie również na stan zdrowia operatorów.
Co to znaczy, że posadzka powinna być odpowiednio płaska czy równa?
To potoczne określenie w odniesieniu do magazynów VNA oznacza posadzkę, której poziom płaskości odpowiada normie FEM 10.2.14-1. Została ona opublikowana w grudniu 2018 roku i reguluje wymagania dotyczące wykonania oraz ewentualnych dopuszczalnych deformacji posadzek w magazynach wysokiego składowania, które wykorzystują regały paletowe oraz wózki systemowe. Wykonanie lub dostosowanie posadzki do tej normy gwarantuje bezpieczną i efektywną pracę magazynu.
Jak sprawdzić czy posadzka spełnia normę FEN 10.2.14-1?
Najprostszą metodą weryfikacji stanu płaskości jest wykonanie technicznego audytu płaskości posadzki. Wykonuje się go za pomocą samobieżnego robota – profilografu. Wyniki badań są szyfrowane, przesyłane do niezależnego laboratorium i tam opracowywane. Badanie wykonuje osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Sam pomiar oraz jego wyniki są certyfikowane.
Alternatywa – pomiar posadzki w strefie kół wózków systemowych.
Odnosi się do normy DIN 15185 do parametru dZ. Daje informację „na bieżąco”, w trakcie badania. Urządzenie pokazuje nierówności posadzki w strefie kół wózków systemowych, w czasie rzeczywistym. Pomiar służy do dostosowania płaskości posadzki w strefie VNA, nie generuje się do niego raportu.
Dlaczego warto wykonać audyt płaskości posadzki?
Techniczny audyt płaskości posadzki w strefie VNA to pierwszy krok w podniesieniu wydajności pracy magazynu. Pozwala on na doprowadzenie posadzki, w zależności od potrzeb – albo do parametry dZ, albo do normy FEN 10.2.14-1
Więcej o tym, jak to zrobić w kolejnym wpisie 😊