Co to jest szlifowanie posadzki/szlifowanie betonu?

Szlifowanie to jeden z rodzajów mechanicznej obróbki podłoży/betonu. Polega na usunięciu wierzchniej warstwy powierzchni przy użyciu odpowiedniego materiału ściernego. W zależności od doboru materiałów ściernych posadzkę można delikatnie oczyścić lub zdjąć grubszą warstwę.


Fot. 1.  Szlifowanie grubszej warstwy wierzchniej.

Informacje na temat doboru diamentowych narzędzi ściernych zawarliśmy w tym wpisie:
https://www.obrobka-betonu.pl/2022/09/01/diament-diamentowi-nierowny-czyli-jak-dobierac-narzedzia-scierne/

Kiedy warto stosować szlifowanie?

Szlifowanie stosujemy najczęściej w celu zdjęcia/usunięcia wierzchniej warstwy posadzki, która uległa zniszczeniu czy spękaniu. Dzięki temu powierzchnia zostają wyrównana i wygładzona.

Szlifowanie betonu stosuje się również często w celu regeneracji ubytków, ujednolicenia powierzchni.

Metoda ta podnosi właściwości użytkowe posadzki, która poddana właściwej obróbce szlifierskiej  –ma zwiększoną powierzchnię kontaktu przedmiotów z nawierzchnią, co zapewnia lepszą przyczepność i bezpieczeństwo poruszania się.

Szlifowanie służy również przygotowaniu powierzchni do konserwacji chemicznej, takiej jak: impregnacja czy krystalizacja.

Przeszlifowana i zaimpregnowana posadzka mniej przyjmuje wodę i wszelkie zabrudzenia, a także jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Ponadto szlifowanie poprawia wygląd posadzki, daje całemu wnętrzu efekt czystości i schludności.


Fot. 2. Szlifowanie, efekt przed i po.

Szlifowanie czy młoteczkowanie betonu?

Młoteczkowanie betonu to usługa wywodząca się ze szlifowania, różni się typem zastosowanego narzędzie. W tym wypadku tradycyjne zdziery szlifierskie są zastąpione tzw. młoteczkami. Dzięki ich zastosowaniu betonu zyskuje regularną fakturę drobnych wgłębień/dziurek, które same w sobie dają efekt dekoracyjny tak bardzo pożądany w otoczeniu nowoczesnych budynków czy placów i skwerów. Ponadto faktura uzyskana poprzez młoteczkowanie podnosi szorstkość powierzchni, co przekłada się na efekt antypoślizgowy.


Fot.3 Efekt po zastosowaniu młoteczków.

Czym szlifować?

Metody szlifowania zależą w dużej mierze od sprzętu, który mamy do dyspozycji.

W naszej firmie korzystamy z różnych urządzeń, począwszy od niewielkich  szlifierek ręcznych, które służą do obróbki miejsc trudnodostępnych poprzez różnych rozmiarów szlifierki przemysłowe, których moce przerobowe wahają się od kilku nawet do 1300 metrów dziennie.


Fot. 4. Szlifowanie ręczne.

Szlifierki przemysłowe, które posiadamy w naszym parku maszyn, mają różne średnice powierzchni roboczej, dlatego możemy dopasować odpowiedni sprzęt do wielkości i specyfiki powierzchni, która ma być poddana obróbce.


Fot. 5 i 6. Rozmiar szlifierki dostosowujemy do warunków powierzchni.

Pracownicy najchętniej korzystają z naszych szlifierek sterowanych zdalnie, gdyż komfort jej obsługi jest bardzo wysoki 😉.


Fot. 7 i 8. . Szlifierki przemysłowe sterowane zdalnie.

Warto tu zwrócić uwagę na szlifowanie planetarne, które dzięki zastosowaniu trzech talerzy z odpowiednim materiałem ściernym znacząco podnoszą tempo przeprowadzenia prac.

Warto pamiętać, że szlifowaniu możemy poddać również lastryko oraz kamień naturalny, zabieg ten uwydatnia i ożywia kolory materiału, gwarantując piękną prezentację.

Do każdej szlifierki podpinamy odkurzacz przemysłowy, który odprowadza urobek i obniża poziom zapylenia w trakcie prowadzenia prac szlifierskich.