nosek58

nosek50
Nasz podopieczny „Kiwu” z Poznańskiego ZOO.

Biografia „Kiwu”.

4 sierpnia 2013 roku przyjechał do poznańskiego Zoo Kiwu – 32 letni nosorożec biały, który do tej pory mieszkał w ZOO w Erfurcie. Urodził się w 1981 w Memphis. Kiedy miał rok, zamieszkał w erfurckim zoo i tam spędził 31 lat. W tym czasie spłodził (z dwoma samicami) siedmioro młodych. Po tylu latach przyszło jednak znudzenie i Kiwu przestał się interesować samicami. Przyjechał więc po ,,nowe wrażenia”, aby poznać naszą samicę Diunę i być może mieć z nią młode. Opiekunowie oceniają Kiwu jako wyjątkowo spokojnego i sympatycznego nosorożca, który charakterem będzie pasował do naszej Diuny. Urodził się w 1981 w Memphis. Kiedy miał rok, zamieszkał w erfurckim zoo. Po przyjeździe Kiwu przez ok. 40 minut nie wychodził z klatki w której przyjechał, w końcu zdecydował się na wyjście do stajni i … natychmiast zaczął jeść siano. Dosłownie w ciągu kilku minut uspokoił się  i nie wykazywał już żadnych oznak obawy czy nerwowości. Następnego dnia otwarto wyjście na wybieg i opiekunowie czekali na to, aby Kiwu wyszedł i poznał nowe miejsce oraz oczywiście nową towarzyszkę życia– Diunę. Diuna była od początku niezwykle przyjaźnie nastawiona, wręcz nie mogła się doczekać kiedy Kiwu opuści stajnię. Zaglądała do jego stajni,  a potem przebiegała na wybieg i próbowała go zachęcać do wyjścia. Kiedy wreszcie Kiwu zdecydował się na opuszczenie pomieszczenia, Diuna zaczęła przyjaźnie parskać, aby go przywitać. Pierwsze spotkanie ,, róg w róg” (przez barierkę dzielącą oba wybiegi) odbyło się w niezwykle przyjaznej atmosferze. Kiwu, który ma naturę doskonale ugodową, po prostu wycofuje się, jeśli stwierdzi, że Diuna jest w gorszym nastroju.

Galeria zdjęć z Kiwu w roli głównej:

Nosorożce są wszędzie:

O gatunku:

NOSOROŻEC BIAŁY
nosek42
Ceratotherium simum simum

 • drugi obok słonia największy ssak lądowy,
 • długość ciała od końca nosa aż po nasadę ogona wynosi 350 –  430 cm,
 • największy z pięciu gatunków nosorożców żyjących na świecie,
 • wysokość w kłębie 160 – 80 cm,
 • ciężar 3200 – 3600 kg,
 • przedni róg ma średnio 50 – 90 cm,
 • cechą charakterystyczną jest garb w okolicach łopatek, szczególnie dobrze widoczny gdy zwierzę podniesie głowę
 • głowę nosi najczęściej nisko przy ziemi i tylko w przypadku zaniepokojenia trzyma ją poziomo, w przedłużeniu osi ciała,
 • jest typowym trawożercą sawanny południowoafrykańskiej, przy spasaniu pomaga mu poprzecznie ustawiona górna warga,
 • samce żyją samotnie, samice często stowarzyszają się z jedną lub dwoma samicami w podobnym wieku,
 • większość dnia żeruje, codziennie udaje się do wodopoju, woda (rzeki, bagna) jest stałym i nieodzownym elementem jego terytorium, nosorożec idzie tam nie tylko aby się napić, ale również po to aby wytarzać się w błocie i poleżeć kilka godzin,
 • bardzo źle widzi, ale ma doskonały słuch,
 • samica zachodzi w ciążę co 3- 4 lata, po 17-18 miesiącach rodzi jedno młode, młode pozostaje przy matce do 3 roku życia
 • narodziny nosorożca w Zoo są ogromnym wydarzeniem, bowiem zdarzają się bardzo rzadko,
 • gatunek zagrożony wyginięciem.

RATUJMY NOSOROŻCE!!!

Każdy urodzony w niewoli nosorożec jest na wagę złota. Dlaczego w naturze nosorożce giną w tak zastraszającym tempie? Oto przerażające dane: od początku roku 2013, do połowy sierpnia tylko w Afryce Południowej zabito 553 nosorożce białe!!!  W 1970 roku notowano 70.000 osobników tego gatunku na wolności, obecnie zaledwie 20 000!!! W ogrodach zoologicznych żyje obecnie 260 osobników (dane z końca 2012). Nosorożce są ofiarami bezlitosnych polowań, mających na celu przede wszystkim zdobycie rogów, z których w wielu krajach świata wytwarza się ozdobne przedmioty i preparuje prymitywne medykamenty. Tak naprawdę róg jest wytworem naskórka, podobnie jak włosy.

Jak można uwierzyć, w magiczną czy zdrowotną moc zmielonych włosów??? Po zabiciu nosorożca rogi przechodzą przez ręce pośredników, eksporterów, kurierów. Afryka Południowa wzmocniła kontrolę, także w parkach narodowych, co doprowadziło do blisko 200 aresztowań w 2012 r. Rząd wietnamski jest natomiast oskarżony o pogwałcenie Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Jest to jedyny kraj na świecie, który masowo produkuje młynki do rozdrabniania rogu nosorożca.

Na początku XX wieku nosorożca białego uważano za gatunek całkowicie wymarły, jednak w Afryce Południowej odkryto małą populację tych ssaków. W 1920 roku gatunek objęto ochroną. Nosorożce nie mają naturalnych wrogów. Ekolodzy roztaczają nad tymi zwierzętami opiekę i podejmują rozmaite przedsięwzięcia mające na celu ich ochronę, takie jak na przykład ,,Operacja Nosorożec”. Jej celem było chwytanie nosorożców białych po to, aby odbudować ich populację na obszarach dawnego zasięgu. Mimo tych wysiłków i wielkiej akcji propagandowej nadal dochodzi do przypadków kłusownictwa. W wielu rejonach Afryki strażnicy mogą bez ostrzeżenia strzelać do kłusowników, a dookoła kilku rezerwatów wybudowano ogrodzenia, przez które przepływa prąd o wysokim napięciu. Mają one zatrzymać w rezerwacie nosorożce i trzymać z dala od nich kłusowników. W niektórych miejscach jedynym sposobem skutecznej ochrony nosorożców jest obcinanie im rogów. Czyni się tak po to, aby zwierzęta nie przedstawiały żadnej wartości dla kłusowników. Odcięte rogi później powoli odrastają.

Każdego dzień przynosi nam nową szansę zrobienia czegoś pożytecznego dla świata. Oto prosty przykład: nie kupujmy ,,medykamentów” zawierających róg nosorożca!!!

Facebook

Newsletter dla przemysłu

free newsletter templates powered by FreshMail